صفحه اصلی / آموزش بهینه سازی سایت / آموزش بهینه سازی سایت|سئو چیست؟
سئو
سئو

آموزش بهینه سازی سایت|سئو چیست؟

سئو چیست؟

آموزش بهینه سازی سایت سئو چیست؟ – سئو – بهینه سازی سایت  برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد که همگی آنها به یک معنی می باشند و می توان آن را بصورت زیر تعریف نمود:

سئو – بهینه سازی سایت (بهينه‌سازي موتور جستجو) به معناي فريب و يا دستکاري موتور‌هاي جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي نيست. آن‌ها براي کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌اند.

سئو – بهینه سازی سایت را مي‌توان مجموعه‌اي از روش‌ها براي تغيير استراتژيک وب سايت‌ها دانست. اين فرآيند به بيان مهمترين عوامل مرتبط صفحه و افزايش اهميت آن در صفحه نتايج جستجو، مي‌پردازد.

سئو – بهینه سازی سایت فرآيند ساده‌اي نيست که به راحتي پياده‌سازي شود زيرا نيازمند دانش زياد، علم پيش زمينه‌اي و صبر است. موتور‌هاي جستجو با تغيير مداوم الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي خود غير قابل پيش‌بيني هستند؛ بنابراين وظيفه مهندسين سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در اين زمينه است.

سئو سایت یا بهینه سازی سایت یکی از فعالیت هایی است که توسط سئوکار انجام می شود.

الگوريتم رتبه‌بندي گوگل داراي بيش از 200 معيار جهت رتبه‌بندي يک سايت است. از اين رو مهندسين سئو مي‌بايست مهم‌ترين اين معيار‌ها را جهت پياده‌سازي موفق سئو بدانند.

آموزش بهینه سازی سایت

سئو چیست؟ - سئو - بهینه سازی سایت
سئو چیست؟ – سئو – بهینه سازی سایت

اوايل شروع سئو

در اوايل سال 1990 اولين موتور‌هاي جستجو کار خود را آغاز کردند؛ بعضي از محبوب‌ترين آن‌ها Infoseek،Alta Vista و Yahoo بودند.در آن زمان مردم موتورهاي جستجو را به ديد يک ليست فهرست شده نگاه مي‌کردند که همانند صفحه زرد، سئو اوليه بر اساس حروف الفبا انجام مي‌شد. در اين ليست صفحاتي همچون AAA در بالاي اين ليست وجود داشتند.

با رشد مداوم اينترنت موتورهاي جستجوي جديد‌تري ظاهر مي‌شدند که از الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي پيچيده‌تري استفاده مي‌کردند. اين الگوريتم‌ها با معيار تراکم کلمه کليدي ( تعداد دفعاتي که يک کلمه کليدي يا يک عبارت در يک صفحه استفاده شده تقسيم بر تعداد کل کلمات صفحه) و برچسب‌هاي شبيه key-words براي فهم محتويات وب سايت‌ها استفاده مي‌کردند. به دنبال اين رشد سئو – بهینه سازی سایت براي بيشتر ديده شدن سايت‌ها فعاليت خود را شروع کرد. با توسعه رتبه‌بندي صفحات توسط موتور‌هاي جستجو، مهندسين سئو به دنبال پيدا کردن راه‌هايي جهت تاثيرپذيري در رتبه بندي اين موتورها چه با استفاده از روش‌هاياخلاقي و چه غير اخلاقي روي آوردند.

يک مقاله که توسط نيويورک تايمز در نوامبر سال 1996 چاپ شد راجع به توسعه‌دهندگان وب صحبت کرد که براي قرار گرفتن در بالاي صفحه نتايج جستجو از روش‌هاي غير اخلاقي سئو استفاده مي‌کردند. اين مقاله توضيح مي‌دهد که چگونه توسعه‌دهندگان وب به راحتي يک سايت را به همراه کلمات کليدي ويژه که معمولا در پشت گرافيک سايت پنهان شده است، بارگذاري مي‌کنند که در نتيجه موتورهاي جستجو اين کلمات کليدي را شمارش کرده و رتبه بندي سايت را افزايش مي‌دهند.

همان طور که گفته شد بدست آوردن رتبه‌بندي بالا براي کلمات کليدي خاص در اوايل کار خيلي راحتي نسبت به امروز بوده است. با بکار گيري روش‌هاي غير اخلاقي در آن زمان قرار گرفتن در بالاي ليست نتايج جستجو تضمين شده بود. امروزه الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو پيچيده‌تر شده‌اند و خيلي سخت است که مهندسين بهينه‌سازي بتوانند موتورهاي جستجو را دستکاري کنند، البته اين بازي موش و گربه بين مهندسين سئو – بهینه سازی سایت و موتورهاي جستجو امروزه نيز وجود دارد و ادامه پيدا خواهد کرد.

اهداف سئو چیست ؟

هدف سئو – بهینه سازی سایت کمک به وب سايت‌ها در بدست آوردن محل بالا در نتايج جستجوي طبيعي و افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدي وارد شده توسط کاربران است. نمايش دادن بيشترين صفحات مرتبط با پرس‌و‌جوي جستجوي وارد شده داراي مزاياي زيادي هم براي کاربر و هم براي موتور جستجو است که در آن کاربر بيشترين نتايج مرتبط جستجو شده را پيدا مي‌کند و موتور جستجو قابل اعتماد مي‌شود چرا که الگوريتم آن بيشترين صفحات مرتبط را نشان مي‌دهد.

سئو چیست؟ – سئو – بهینه سازی سایت

بعد از اينکه سئو – بهینه سازی سایت براي بهبود رتبه‌بندي سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي کار خود را شروع کرد، اين فرآيند نيازمند دانش و زمان براي پياده‌سازي روش‌هاي خود شد. زمان، بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاري اوليه براي بهينه شدن سايت و يا يک صفحه است.

بسته به اينکه چگونه کلمات کليدي رقابتي در بهينه سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، سئو – بهینه سازی سایت هفته‌ها يا ماه‌ها طول مي‌کشد تا به نتيجه برسد. اگر چه ممکن است نتايج بهينه‌سازي جستجو به سرعت ديده نشود ولي در دراز مدت مزاياي سئو باعث افزايش رتبه‌بندي سايت و افزايش بازديدکنندگان است. براي وب سايت‌ها خيلي مهم است که در صفحه اول نتايج جستجو گوگل به خصوص جزو سه تا نتيجه طبيعي اول که 58.4 درصد کليک‌ها را شامل مي‌شود، قرار گيرند.

اين جاي تعجب نيست که وب سايت‌ها با محصولات و خدماتي که بفروش مي‌رسانند بر سر رسيدن به رتبه يک نتايج جستجو رقابت کنند. به عنوان مثال کلمه کليدي رقابتي “بيمه خودکار” 1.5 ميليون جستجوي گوگل را در ماه به خود اختصاص مي‌دهد، اين بدين معني است که 3 جايگاه اول 58.4 درصد بازديدکنندگان و خود جايگاه اول 36.4 درصد بازديدکنندگان را به خود اختصاص مي‌دهد. اين مسئله براي خيلي از سايت‌ها سودمند است که در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند به خصوص آنهايي که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريانشان اضافه مي‌شود.
يک مطالعه ديگر نشان مي‌دهد جستجو کنندگان خيلي دوست دارند روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک کنند؛ اين مطالعه مشخص مي‌کند 72.3 درصد کاربران گوگل روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک مي‌کنند و تنها 27.3 درصد کاربران روي پيوندهاي ليستهاي پرداخت شده کليک مي‌کنند. اين يکي ديگر از دلايلي است که شرکت‌ها تاثير سئو – بهینه سازی سایت را دانسته و حاضر هستند براي آن زمان و هزينه صرف کنند.

سئو چیست؟ – سئو – بهینه سازی سایت

بطور کلی اهداف سئو – بهینه سازی سایت را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

 • در بازدید وب سایت تاثیر بسزایی دارد.
 • باعث ایجاد برند می شود.
 • باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.
 • باعث شده وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شد.
 • باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.
 • بهترین ابزار برای تبلیغات است.
سئو چیست؟ - سئو - بهینه سازی سایت
سئو چیست؟ – سئو – بهینه سازی سایت

سئو درون صفحه چیست ؟ (On Page SEO)

سئو – بهینه سازی سایت درون صفحه به کنترل مستقيم کدها و يا محتويات وب سايت شما اعم از متن، تصوير، پيوند و … مرتبط مي‌شود؛ به طور کلي هر چيزي که در سايت خود بارگذاري مي‌کنيد مربوط به SEO On Page مي‌شود. اين روش پايه تمام تلاش‌هاي بهينه‌سازي است زيرا جايي است که شما بيشترين کنترل را روي آن داريد. هر گونه تغييري را که شما در محتويات سايت خود ايجاد مي‌نماييد در نتايج جستجو تاثير گذار خواهد بود بنابراين خيلي مهم است که روش SEO On Page بدرستي قبل از روش SEO Off Page انجام شود.

سئو چیست؟ – سئو – بهینه سازی سایت

سئو بیرون صفحه چیست ؟ (Off Page SEO)

بر خلاف روش SEO On Page که توسعه وب سايت با کنترل مستقيم بالايي انجام مي‌شد، روش بهينه سازی بیرون صفحه شامل تمام ارتقاهايي است که در خارج از وب سايت شما انجام مي‌شود؛ اين شامل تمام چيزهايي است که مي‌تواند در بدست آوردن رتبه‌بندي بالاي سايت شما کمک کند. SEO Off Page در درجه اول در بدست آوردن پيوند دهندگان (پيوندهايي که از سايت‌هاي ديگر به سايت شما اشاره مي‌کنند) متمرکز مي‌شود سپس با استفاده از روش‌هايي که در خارج از وب سايت انجام مي‌شود به بهينه‌سازي موتور جستجو مي‌پردازد.

SEO Off Page يک فرآيند نامحدود است که توسط مهندسين سئو در جهت بدست آوردن پيوند دهندگان، اداره مي‌شود.

سئو کلاه – سفيد چیست ؟ (White Hat)

در اصطلاحات فني اين حوزه، سئو کلاه – سفيد به مجموعه تکنيک‌ها، روش‌ها و استراتژي‌هاي که از قوانين و راهنمايي‌هاي موتورهاي جستجو تبعيت مي‌کنند، اشاره دارد. که اين به معني فريب يا دستکاري موتور‌هاي جستجو و يا کاربران به هيچ وجه نيست. اين همچنين به سئو – بهینه سازی سایت اخلاقي نيز ياد مي‌شود زيرا دليل آن اين است که يا اجراي بلند مدت داشته و يا از دستورالعمل‌ها و سياست‌هاي صحيح جهت بدست آوردن رتبه‌هاي بالا در نتايج موتور‌هاي جستجو استفاده مي‌کند.

سئو چیست؟ – سئو – بهینه سازی سایت

سئو کلاه – سیاه چیست ؟ (Black Hat)

به عبارتي ديگر اصطلاح سئو کلاه – سياه اشاره به مجموعه‌اي از دستورات دارد که به منظور فريب، بازي و دستکاري الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو با هدف بدست آوردن رتبه‌بندي بالا، بکار مي‌رود. اين مهم است که بدانيد اين‌ روش‌ها غير اخلاقي بوده و توسط هيچ موتور جستجويي تاييد نمي‌شود و بکارگيري اين روش‌ها خطر خارج شدن از فهرست پايگاه داده را براي هميشه در بر دارد.

انجام تاکتيک‌هاي سئو کلاه – سياه ممکن است که باعث افزايش رشد ناگهاني در نتايج جستجو شود ولي مي‌تواند منجر به پرداخت جريمه و يا حذف کامل از فهرست پايگاه داده موتور جستجو شود.

مقالات در زمینه بهینه سازی موتور جستجو

در زیر به برخی از مقالات در زمینه بهینه سازی موتور جستجو اشاره شده است:

سئو چیست؟ – سئو – بهینه سازی سایت

پژوهشی در استراتژی های بهینه سازی موتور جستجو برای توسعه وب سایت های بزرگ

در این پژوهش محقق معتقد است که هنگامی که پیاده سازی وب سایت به پایان می رسد مشکلی که خیلی از شرکت ها با آن مواجه هستند این مسئله است که نمی دانند که چگونه وب سایت خود را در اینترنت معرفی نماید که بهترین روش برای معرفی وب سایت بهنیه سازی موتور جستجو است. در این تحقیق بر اساس 77 معیاری که از منابع مختلف و موتورهای جستجو بررسی نموده است استراتژهای بهینه سازی برای توسعه وب سایت را بصورت زیر معرفی می نماید:

 • بهبود ساختار سایت
 • استراتژی کلمات کلیدی
 • استراتژی URL
 • بهینه سازی کد
 • پردازش کردن متن
 • بهینه سازی لینک های ورودی
 • استراتژی نام دامنه و هاست

آنالیز تکنیک های بهینه سازی موتور جستجو

این پژوهش استراتژی بهینه سازی شرکت های گوگل و مایکروسافت را بررسی و توضیح داده است و موردی که جهت مطالعه و آنالیز قرار داده است، استراتژی های مربوط به شرکت مایکروسافت است. مهمترین معیارها برای بهینه سازی موتور جستجو از نظر محقق عبارتند از:

 • اضافه کردن Allow یا DisAllow به نقشه سایت
 • اضافه کردن URL به نقشه سایت
 • اضافه کردن نقشه سایت به robots.txt
 • استفاده از ابزارهای آنالیز جهت crawl

بهینه سازی موتور جستجو جهت افزایش بهبود رویت وب سایت

در این تحقیق محققین عواملی که در افزایش رتبه سایت تاثیر دارند را به 3 سه بخش تقسیم بندی می کنند:

 • شرکت های دارنده موتور جستجو: جستجوکنندگان در صفحات موتورهای جستجو یک پرس و جو را اجرا می کنند سپس نتیجه آن در صفحه نتایج موتور جستجو نمایش داده می شود.
 • وب مسترها و شرکت های بهینه سازی موتور جستجو: شرکت هایی که با استفاده از یکسری ابزار و مهارت ها تلاش می کنند رتبه وب سایت ها را در صفحه نتایج موتور جستجو افزایش دهند
 • جستجو کنندگان در موتورهای جستجو: افرادی هستند که در موتورهای جستجو بدنبال یافتن اطلاعات مورد نظرشان هستند.

محققین معتقد هستند افرادی که فعالیت سئو – بهینه سازی سایت را انجام می دهند می بایست از آخرین تغییرات الگوریتم ها ی موتورهای جستجو مطلع باشند و عواملی که باعث می شود ترافیک سایت افزایش پیدا نماید را بخوبی بشناسند و همچنین از کلماتی که کاربران نهایی بدنبال آن می گردند نیز آگاهی داشته باشند و بعبارتی دیگر می بایست اطلاعات خود را در سه دسته بندی بالا همیشه بروز نگه دارند.

سئو چیست؟ – سئو – بهینه سازی سایت

بهینه سازی موتور جستجو: مفاهیم آنالیز فنی

در این تحقیق بر اساس یکسری مقالات، مطالعات و راهنمایی ها برخی از مفاهیم بهینه سازی موتور جستجو آورده شده است. محقیق معتقد هستند بهینه سازی موتور جستجو فرآیندی است که هیچ وقت تمام نمی شود و تکنیک های زیادی برای بهتر کردن رتبه سایت وجود دارد ولی پیاده سازی همه آنها مشکل است. :

تکنیک هایی که در این تحقیق برای بهینه سازی عنوان شده است عبارتند از:

 • افزایش لینک های خارجی
 • تغییر اسم فایل ها
 • لینک یک طرفه
 • کلمات کلیدی
 • استفاده از Meta Tag
 • استفاده صحیح از عنوان
 • استفاده از robots.txt
 • بهینه سازی محتوا

منبع :seokar

خواندن مقالات مرتبط زیر را به شما پیشنهاد می کنم:

معرفی ۱۰ ابزار رایگان سئو و دیجیتال مارکتینگ

جمع آوری و بکارگیری کلمات کلیدی در سایت

مفهوم Keyword Matching در گوگل ادوردز

شناسایی کلمات کلیدی با ابزار Google Adwords

انتخاب کلمات کلیدی در سئو

شیوه انتخاب کلمات کلیدی مناسب | Keyword Niche and Research

اصول انتخاب تعداد کلمات کلیدی

فرمول ضریب کارایی عبارت

سایت های جمع آوری کلمات کلیدی

مفهوم keywords

LSI Keywords چیست ؟ ارتباط معنایی و نهفته کلمات

منظور از Spider یا Crawler در موتورهای جستجو چیست ؟

آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر

درباره موسوی

مدرس گرافیست طراح و بهینه ساز سایت

این مطالب را نیز ببینید!

سئو

پیوند یکتا و خط تیره

پیوند یکتا و استفاده از خط تیره آموزش بهینه سازی سایت موتورهای جستجو خط تیره …

151 دیدگاه‌ها

 1. I haven’t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend :)

 2. Nice blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 3. I simply want to tell you that I’m newbie to weblog and definitely loved your web blog. Almost certainly I’m want to bookmark your website . You certainly come with beneficial article content. Cheers for sharing with us your web page.

 4. I just want to mention I’m new to weblog and absolutely enjoyed you’re blog. Very likely I’m planning to bookmark your site . You absolutely have perfect stories. Cheers for sharing with us your web site.

 5. “Cold Case” is definitely one of the best detective tv shows that you can watch on TV. the story is great“

 6. Wonderful goods from you, man. I’ve be aware your stuff prior to and you’re simply extremely magnificent. I really like what you have bought here, certainly like what you’re saying and the way by which you assert it. You are making it enjoyable and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to read much more from you. This is really a terrific website.nick vivid musical artist

 7. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 8. Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

 9. Varick Street Litho , VSL Print is one of the top printing company in NYC to provide the best Digital Printing, Offset Printing and Large Format Printing in New York. Their printing services in NYC adopts state of the art digital printing services and offset digital printing for products postcards, business cards, catalogs, brochures, stickers, flyers, large format posters, banners and more for business in NYC. For more information on their digital printing nyc, visit http://www.vslprint.com/ or http://www.vslprint.com/printing at 121 Varick St, New York, NY 10013, US. Or contact +1 646 843 0800

 10. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 11. Very interesting information!Perfect just what I was looking for!

 12. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 13. Of course, what a fantastic website and enlightening posts, I definitely will bookmark your site.Have an awsome day!

 14. Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 15. I think this is among the most vital info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers

 16. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 17. I really like your writing style, fantastic info, thank you for putting up :D. “You can complain because roses have thorns, or you can rejoice because thorns have roses.” by Ziggy.

 18. Varick Street Litho , VSL Print is one of the top printing company in NYC to provide the best Digital Printing, Offset Printing and Large Format Printing in New York. Their printing services in NYC adopts state of the art digital printing services and offset digital printing for products postcards, business cards, catalogs, brochures, stickers, flyers, large format posters, banners and more for business in NYC. For more information on their digital printing nyc, visit http://www.vslprint.com/ or http://www.vslprint.com/printing at 121 Varick St, New York, NY 10013, US. Or contact +1 646 843 0800

 19. Hello my loved one! I wish to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all significant infos. I’d like to look extra posts like this.

 20. Hi my loved one! I want to say that this post is amazing, nice written and include approximately all vital infos. I would like to peer extra posts like this .

 21. obviously like your website however you have to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the truth nevertheless I will definitely come back again.

 22. I truly wanted to write a brief message so as to appreciate you for these splendid information you are writing on this site. My long internet lookup has at the end been compensated with awesome facts and techniques to exchange with my co-workers. I would tell you that we website visitors actually are unequivocally fortunate to exist in a perfect place with very many special people with good techniques. I feel extremely fortunate to have encountered the site and look forward to tons of more fun moments reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 23. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

 24. MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

 25. IMSCSEO is a singapore SEO Business launched by Mike Koosher. The role of IMSCSEO.com is to provide you with SEO services and help Singapore business owners with their Search Engine Optimization to assist them rise the standing of Search engine. Try imscsseo.com

 26. Gday here, just started to be alert to your blog site through yahoo, and have found that it’s truly beneficial. I’ll take pleasure in in the event you continue on this.

 27. I have recently started a web site, the info you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “A physicist is an atom’s way of knowing about atoms.” by George Wald.

 28. I just intend to notify you that I am new to blogging and genuinely valued your work. Likely I am most likely to remember your blog post . You seriously have great article materials. Delight In it for telling with us your main blog page

 29. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! “The future is not something we enter. The future is something we create.” by Leonard I. Sweet.

 30. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 31. Wonderful paintings! This is the kind of information that should be shared across the internet. Shame on the search engines for now not positioning this put up upper! Come on over and consult with my site . Thank you =)

 32. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 33. IMSCSEO is a SG SEO Vendor developed by Mike Koosher. The objective of IMSCSEO.com is to provide you with SEO services and help SG internet businesses with their Search Engine Optimization to aid them climb the positions of Google. More at imscsseo.com

 34. I simply want to share it with you that I am new to wordpress blogging and clearly adored your article. Most likely I am going to remember your blog post . You certainly have impressive article content. Appreciate it for share-out with us your favorite web report

 35. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 36. Perfectly written content, Really enjoyed reading.

 37. Hi there, I discovered your blog by means of Google whilst looking for a similar matter, your web site got here up, it seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 38. I merely desire to inform you you that I am new to writing a blog and very much cherished your information. Very possible I am likely to save your blog post . You absolutely have superb article information. Admire it for share-out with us your own internet site post

 39. Thank you a lot for providing individuals with a very terrific opportunity to read in detail from here. It is always very superb and also stuffed with a great time for me personally and my office colleagues to search your site a minimum of thrice per week to see the latest items you will have. And indeed, we are actually fascinated considering the fantastic tactics served by you. Certain 4 points in this posting are definitely the most suitable we have had.

 40. Great write-up, I¡¦m normal visitor of one¡¦s site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 41. magnificent put up, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector do not realize this. You must proceed your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!

 42. What i do not realize is in truth how you’re now not really much more well-preferred than you might be now. You’re very intelligent. You recognize therefore considerably in the case of this subject, produced me in my view consider it from numerous numerous angles. Its like women and men aren’t involved until it¡¦s something to do with Lady gaga! Your individual stuffs great. At all times care for it up!

 43. A lot of thanks for all your effort on this site. Gloria loves conducting internet research and it is simple to grasp why. My partner and i notice all concerning the lively ways you create great guidelines on this blog and as well as encourage response from other individuals about this theme while our daughter is undoubtedly understanding a lot. Have fun with the rest of the year. You are always carrying out a first class job.

 44. I carry on listening to the news update speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 45. Just wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is just excellent and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 46. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 47. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 48. But a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding design .

 49. You made some clear points there. I did a search on the topic and found most individuals will consent with your site.

 50. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 51. Hi, Neat post. There is an issue with your website in web explorer, could check this… IE still is the market chief and a good element of other people will miss your excellent writing due to this problem.

 52. My wife and i have been cheerful that Raymond managed to conclude his preliminary research by way of the precious recommendations he made when using the web pages. It’s not at all simplistic to just find yourself releasing information which usually other people may have been making money from. And we also keep in mind we have you to thank for that. The type of illustrations you have made, the simple site menu, the relationships your site help to instill – it’s everything fantastic, and it’s making our son in addition to us reckon that that idea is enjoyable, and that’s particularly fundamental. Many thanks for all the pieces!

 53. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

 54. I enjoy you because of all of your effort on this web site. Betty loves going through investigations and it is simple to grasp why. Most of us notice all relating to the dynamic ways you make vital secrets by means of the blog and in addition cause contribution from some others about this subject matter while our favorite princess is without question becoming educated a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always carrying out a fabulous job.

 55. Nice weblog here! Also your website a lot up fast! What web host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol

 56. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 57. Great amazing issues here. I am very satisfied to peer your post. Thanks so much and i’m having a look forward to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 58. Hello, you used to write magnificent, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your tremendous writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 59. Well I definitely liked reading it. This article procured by you is very helpful for good planning.

 60. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 61. Merely a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding style and design. “Individuals may form communities, but it is institutions alone that can create a nation.” by Benjamin Disraeli.

 62. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, as well as the content!

 63. I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 64. You have observed very interesting points ! ps nice website . “I understand a fury in your words, But not the words.” by William Shakespeare.

 65. It’s in reality a great and helpful piece of information. I am satisfied that you shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 66. I in addition to my friends came studying the good tips and tricks found on your web site then suddenly I got a terrible suspicion I had not thanked the web site owner for those secrets. These ladies were definitely so stimulated to see them and now have clearly been tapping into these things. Many thanks for getting considerably thoughtful and for making a choice on this form of remarkable subjects most people are really desirous to know about. Our sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

 67. I have learn some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create such a wonderful informative website.

 68. I dugg some of you post as I cogitated they were very helpful very beneficial

 69. What i don’t understood is in reality how you are no longer really much more well-liked than you might be now. You’re so intelligent. You know therefore significantly in terms of this subject, produced me for my part imagine it from numerous various angles. Its like women and men don’t seem to be interested until it’s something to do with Woman gaga! Your own stuffs nice. Always take care of it up!

 70. Hello, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 71. Hey, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your super writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 72. I was examining some of your blog posts on this site and I believe this internet site is real instructive! Retain putting up.

 73. Pretty component of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your blog posts. Any way I will be subscribing on your feeds and even I success you get right of entry to persistently rapidly.

 74. you’re really a good webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a excellent activity in this subject!

 75. You actually make it appear so easy with your presentation but I to find this topic to be really one thing which I think I would by no means understand. It seems too complicated and very wide for me. I’m having a look ahead for your subsequent submit, I¡¦ll try to get the dangle of it!

 76. My husband and i got absolutely fulfilled that Raymond could finish off his research from your ideas he grabbed from your own web pages. It’s not at all simplistic to simply be handing out guidelines men and women might have been selling. We really remember we’ve got you to be grateful to because of that. Most of the illustrations you have made, the straightforward blog navigation, the friendships you help to instill – it’s got mostly wonderful, and it’s leading our son and us believe that the content is awesome, which is certainly truly indispensable. Thank you for the whole lot!

 77. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 78. Hello.This post was extremely fascinating, particularly because I was browsing for thoughts on this subject last Sunday.

 79. You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 80. I have learn several excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you place to create any such magnificent informative website.

 81. Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 82. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I fulfillment you access constantly rapidly.

 83. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 84. I will right away clutch your rss as I can not to find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me recognise so that I may subscribe. Thanks.

 85. I and my pals were found to be taking note of the excellent helpful tips from the blog while the sudden I got a terrible suspicion I never thanked the web blog owner for those strategies. These boys are already for this reason glad to learn them and now have simply been taking pleasure in these things. Thank you for getting considerably kind and then for figuring out certain helpful guides millions of individuals are really needing to know about. Our own honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 86. Nice blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 87. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is actually annoying. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this web-site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 88. Hi there, You have done a fantastic job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this site.

 89. As a Newbie, I am constantly browsing online for articles that can help me. Thank you

 90. I dugg some of you post as I cogitated they were handy extremely helpful

 91. Regards for helping out, wonderful information. “Those who restrain desire, do so because theirs is weak enough to be restrained.” by William Blake.

 92. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 93. Hullo here, just turned out to be aware about your webpage through Bing and yahoo, and realized that it is truly useful. I’ll like should you maintain these.

 94. Thank you for every other magnificent article. Where else may just anybody get that type of information in such a perfect approach of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such information.

 95. whoah this weblog is excellent i like studying your articles. Keep up the great paintings! You know, lots of persons are searching round for this information, you could aid them greatly.

 96. It¡¦s actually a great and useful piece of information. I am satisfied that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 97. I simply couldn’t depart your website prior to suggesting that I actually loved the standard information a person provide on your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts.

 98. I have learn several good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you set to create the sort of wonderful informative web site.

 99. Thank you, I’ve recently been searching for information about this subject for ages and yours is the best I have discovered so far. However, what in regards to the bottom line? Are you sure concerning the source?

 100. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and net and this is really annoying. A good web site with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 101. Usually I do not read post on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite great post.

 102. Just wanna input on few general things, The website style and design is perfect, the content material is real fantastic : D.

 103. You have brought up a very fantastic points , thanks for the post.

 104. It is really a great and helpful piece of info. I’m glad that you simply shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 105. I truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thx again!

 106. Some really great info , Gladiola I discovered this. “The only truly affluent are those who do not want more than they have.” by Erich Fromm.

 107. It¡¦s actually a nice and helpful piece of info. I¡¦m glad that you simply shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 108. excellent issues altogether, you simply gained a new reader. What might you suggest about your publish that you made some days in the past? Any sure?

 109. Very efficiently written post. It will be helpful to anybody who utilizes it, as well as me. Keep doing what you are doing – i will definitely read more posts.

 110. Hey there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this site.

 111. Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 112. I conceive you have observed some very interesting details , thanks for the post.

 113. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 114. Absolutely indited content material, thanks for selective information. “The earth was made round so we would not see too far down the road.” by Karen Blixen.

 115. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 116. I’ve recently started a website, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “If you see a snake, just kill it. Don’t appoint a committee on snakes.” by H. Ross Perot.

 117. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays..

 118. Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 119. Thank you, I have just been searching for information approximately this subject for ages and yours is the greatest I have came upon so far. However, what in regards to the conclusion? Are you certain about the supply?

 120. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site :).

 1. اشتراک ها: مقایسه سیستم‌های مشهور (CRM) - آموزش بهینه سازی سایت

 2. اشتراک ها: ساخت سایتی گوگل پسند - آموزش بهینه سازی سایت

 3. اشتراک ها: چرا محتوای سایت تان بک لینک نمی گیرد؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 4. اشتراک ها: بایدها و نبایدهای کپی رایتینگ سئو - آموزش بهینه سازی سایت

 5. اشتراک ها: افزایش بازدید به روش سخنرانان - آموزش بهینه سازی سایت

 6. اشتراک ها: روشهای افزایش تاثیر ویدئو - آموزش بهینه سازی سایت

 7. اشتراک ها: افزایش سرعت بارگذاری سایت - آموزش بهینه سازی سایت

 8. اشتراک ها: بهترین روش جذب بازدیدکننده - آموزش بهینه سازی سایت

 9. اشتراک ها: ۷ اصل متقاعدسازی از نگاه دکتر چالدینی - آموزش بهینه سازی سایت

 10. اشتراک ها: آموزش استراتژی محتوا - آموزش بهینه سازی سایت

 11. اشتراک ها: چرا باید روی چند کلمه کلیدی تمرکز کنید؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 12. اشتراک ها: ۱۰ استراتژی همیشه سبز برای افزایش فروش - آموزش بهینه سازی سایت

 13. اشتراک ها: بازگشت سرمایه (ROI) در بازاریابی چیست؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 14. اشتراک ها: راهنمای رسمی گوگل برای سئو - آموزش بهینه سازی سایت

 15. اشتراک ها: دامنه EMD چیست و تاثیر آن بر سئو - آموزش بهینه سازی سایت

 16. اشتراک ها: تکنیک عالی روانشناسی برای افزایش فروش - آموزش بهینه سازی سایت

 17. اشتراک ها: آموزش بهینه سازی سایت|لیست کارها - آموزش بهینه سازی سایت

 18. اشتراک ها: ۴ نکته سئو در بروز رسانی سایت - آموزش بهینه سازی سایت

 19. اشتراک ها: وبسایت زیبا درآمد بیشتری دارد - آموزش بهینه سازی سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *