صفحه اصلی / آموزش بهینه سازی سایت / بررسی متا تگهای مهم و موثر در سئو
metaTags
metaTags

بررسی متا تگهای مهم و موثر در سئو

بررسی متا تگهای مهم و موثر در سئو

بررسی متا تگهای مهم و موثر در سئو

بررسی متا تگهای مهم و موثر در سئو HTML Meta Tags

متا تگها نوعی متا دیتا هستند.

Meta Data متا دیتا چیست؟
متا دیتا به اطلاعاتی که در توصیف اطلاعات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد گفته می شود.

تگهای متا کدها یا اصطلاحا تگهای زبان HTML هستند.
متا تگها Meta Tags یکی از کلیدی ترین و مهمترین ابزارهای سئو و بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو هستند.

انواع مختلفی از متا تگها وجود دارد و هر کدام بنا به مورد استفاده ممکن است برای وب مستر اهمیت داشته باشد.
در هر صفحه وب با هر فرمتی مثل php ,htm ,html ,ASP ,aspx … از این تگهای HTML استفاده می شود.

محل قرار گرفتن تگهای HTML درون <head> است زیرا اطلاعات صفحه جاری طبق استاندارد W3C در این بخش قرار می گیرند و فرمت آن به این شکل:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html id="html" xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" lang="en-US">
<head>
<meta name="keywords" content="سئو چیست ؟, Search Engine Optimization" />
<meta name="description" content="آشنایی با سئو و بهینه سازی صفحات وب سایت" />
<title>سئو چیست؟</title>
</head>
<body>
</body>
</html>
 

برای مشاهده کدهای هر صفحه در مرورگر خود با کلیک راست گزینه View Source یا در مرورگرهای مختلف گزینه ای مشابه را بزنید تا کدها قابل مشاهده باشند.

از مهمترین متا تگها در سئو موارد زیر را می توان نام برد:

عنوان Title

<title> عنوان صفحه</title>

تگ عنوان از نظر فنی متا تگ محسوب نمی شود ولی در جستجو یکی از اصلی ترین فاکتورها برای موتور جستجو است. در این تگ شما به موتور جستجو یک شمای کلی و گوشه ای مهم از محتوا را نشان می دهید.

عنوان صفحه علاوه بر استفاده در موتورهای جستجو در مرورگر کاربر نیز نمایش داده می شود، در انتخاب عنوان باید دقت کنید تا حد امکان از عبارات کوتاه و توصیفی استفاده شود و از هر گونه توضیح یا متن طولانی بپرهیزید.

نکات مهم برای انتخاب عنوان title صفحه در سئو سایت :

  • از کلمات مبهم مثل “Home” در صفحه اصلی اجتناب کنید، یا در صفحات داخلی عنوان عمومی و مبهم انتخاب نکنید به طور مثال برای صفحه در باره ما از عنوان about us استفاده نکنید بلکه با یک توصیف اختصاری نام شرکت را به کار ببرید مثلا برای شرکتی با موضوع خدمات مرتبط با وب عنوان صفحه تارخچه را درباره شرکت دی ارائه دهنده خدمات وب یا تاریخچه شرکت دی میزبان وب سایت و مشابه آن انتخاب نمایید
  • در متا تگها خصوصا عنوان، خلاصه مختصر و مفید بودن مهمترین اصل است و هر چه وب مستر کلمات غیر مرتبط یا حتی مرتبط با تعداد بیشتری استفاده کند نتیجه کمتری خواهد گرفت.
  • عدم استفاده از کلمات مشابه یا تکرار کلمات کلیدی در عنوان به طور مثال: fast food یا fastfood و fastfoods اگر هر 3 استفاده شود نه تنها کمکی نمی کند بلکه می تواند به عنوان اسپم امتیاز منفی برای صفحه منظور می شود.
  • از وجود کلمه ای که در عنوان استفاده شده در بدنه صفحه وب مطمئن شوید، برای مثال اگر برای عنوان صفحه “لپ تاپ” انتخاب شده پس این مطلب درباره لپ تاپ است و حتما در متن صفحه این کلمه وجود خواهد داشت.
  • از یک عنوان برای چند صفحه استفاده نکنید.
  • مطمئن شوید همه صفحات دارای عنوان هستند.اگر شما از آن دسته مدیران وبی هستید که تعداد صفحات وب زیادی در سایت دارید و نمی دانید برای کدام عنوان ندارید می توانید به سادگی با مراجعه به وب مستر تولز گوگل بخش HTML suggestions موارد بدون عنوان را مشاهده کنید.
 • دقت داشته باشید اجازه دسترسی به روباتهای جستجوگر داده شده باشد.

وظیفه عنوان شرح صفحه نیست و این کار در تگهای دیگر انجام می شود Title همانطور که از نام آن پیداست مثل یک فصل از کتاب که با یک عنوان مشخص می شود تنها با ذکر یک کلمه یا چند کلمه در یک جمله خیلی کوتاه مشخص کننده نوع محتوا است و در مورد آن توضیحی نمی دهد.

همانطور که گفته شد عنوان باید خلاصه و کوتاه باشد و حداکثر طول مجاز آن 150 کاراکتر می باشد، استاندارد W3C حداکثر آن را 65 کاراکتر اعلام نموده و گوگل بیشتر از 66 کاراکتر را نمایش نمی دهد.

2- تگ کلمات کلیدی meta keywords

<META name="keywords" lang="en-us" content="vacation, Greece, sunshine">
<-- For speakers of British English -->
<META name="keywords" lang="en" content="holiday, Greece, sunshine">
<-- For speakers of French -->
<META name="keywords" lang="fr" content="vacances, Gr&egrave;ce, soleil">

خبر خوب اینکه این تگ، کلمات کلیدی مهم مورد نظر مدیر سایت را برای موتور جستجو مشخص می کند.

خبر بد اینکه گوگل چند سالی است (از 2009) این تگ را در رتبه بندی سایت مورد استفاده قرار نمی دهد و ظاهرا قصد ندارد تغییری در این رویه بدهد و ظاهرا سایر موتورهای جستجو نیز همین روند را در پیش گرفته اند  پس تنها به توضیح آن می پردازیم و نکات سئوی آن خیلی مورد بحث قرار نمی گیرد.
البته طبق اعلام مدیر بخش محصولات خبری گوگل تگ جدیدی به نام news_keywords که تنها برای محتوای خبری قابل استفاده است جدیداً در گوگل استفاده می شود که با همان ساختار متا تگهای دیگر قابل استفاده است.

تگ متا کیورد meta keyword که مشخص کننده کلمات کلیدی است نمایانگر کلمات شاخصی است که در یک صفحه استفاده شده و مرتبط با مطالب صفحه است، این تگ هنوز در برخی موتورهای قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد و موتور جستجو با برسی آن محتوا را در اولویت قرار می دهد.

در تگ کلمات کلیدی برای جدا کردن حروف از , ویرگول در صفحه کلید لاتین و نه ویرگول فارسی استفاده می شود.

کوتاه بودن و کمتر بودن تعداد کلمات مهم است و زیاد بودن آن از دید گوگل خطای بزرگی است.

در حال حاضر در بیشتر صفحات وب از این تگ استفاده می شود ولی برخی وب مسترها پیشنهاد میکنند با این تگ خداحافظی کنیم.

3- تگ توصیف محتوا Meta Description

<meta name=”description” content=”توصیف کوتاه درباره محتوای صفحه وب سایت” />

تگ “دسکریپشن” یا توصیف محتوای صفحه، در سئو تگ مهمی است.

تعریف گوگل از این تگ: راه خوبی جهت تهیه خلاصه ای قابل مطالعه برای افراد از محتوای یک صفحه وب.

گوگل در بیشتر موارد این توصیف را در نمایش نتیجه خود به کاربر نمایش می دهد.

نکات مهم در استفاده از تگ Meta Description:

  • مطمئن شوید صفحات وب سایت شما دارای توصیف و meta description هستند برای اطمینان از ابزار های گوگل مثل HTML suggestions در Web Master tools استفاده کنید.
  • از توصیفات مشابه در صفحات مختلف خودداری کنید و تا حد امکان برای هر صفحه یک توصیف جدا ایجاد نمایید.
 • استفاده از برچسبهای دقیق و مناسب.با اینکه توصیه می شود توصیف صفحه به شکل جمله باشد، گوگل پیشنهاد میکند از برچسبهای دقیق و درست به جای جمله استفاده شود. مثلا برای توصیف یک صفحه در خصوص کتاب آموزش ویژال بیسیک به این صورت عمل شود:

  <meta name=”Description” content=”

  عنوان: کتاب آموزش برنامه نویسی ویژوال بیسیک,مترجم: مهندس پاشایی,

  تعداد صفحه: 1250, قیمت: 25 هزار تومان

  “>

متا تگهای مربوط به رباط های جستجوگر وب:

با استفاده از این تگ و مشخص نمودن موتور جستجوی مورد نظر به ربات جستجوگر اعلام میکنیم در خصوص صفحه مورد نظر چه رفتاری داشته باشد، راه کامل تر آن استفاده از فایل robots.txt است که در مقاله دیگری توضیح داده شده.
در این تگ meta name=”robots” کلمه robots برای مشخص نمودن تمام موتورهای جستجو استفاده می شود و اگر قصد تعیین موتور خاصی مثل گوگل را داشته باشیم به این شکل :meta name=”googlebot استفاده می کنیم.

<meta name="robots" content="nofollow" />

<meta name="googlebot" content="noarchive" />

noarchive: متا تگی که به موتور جستجو اعلام میکند این صفحه را از حافظه قدیمی لود نکند و نسخه بروز آنرا نمایش دهد، ممکن است برای صفحات اعلام قیمت مناسب باشد.

noindex: این تگ جهت جلوگیری از ایندکس گذاری یا قرار گرفتن صفحه در فهرست موتورهای جستجو و جهت عدم نمایش صفحه در نتیجه جستجو استفاده می شود.

nofollow: به موتور جستجو اعلام میکند، لینکهایی که در این صفحه قرار دارند را مورد توجه قرار نده. در واقع این لینکها کار میکنند ولی از نظر موتور جستجو خنثی بوده و رنکی برای آنها در نظر گرفته نمی شود

تفاوت noindex و nofollow چیست؟
اگر به کارکرد هرکدام بیشتر دقت کنیم تفاوت این دو تگ کاملا مشخص می شود در nofollow جلوی لینکها گرفته می شود ولی در noindex به موتور جستجو گفته شده این صفحه را نمایش نده.

nosnippet: زمانی که نتیجه ای را جستجو میکنید گوگل یک قاب تصویر در سمت راست نتیجه نمایش می دهد این تگ برای جلوگیری از نمایش اسنیپت یا آن فریم است

noodp: با استفاده از این تگ به موتور جستجوی گوگل گفته میشود اگر وب سایت دارای توضیح و عنوان در وب دایرکتوری گوگل است آن را نادیده بگیرد و از عنوان همان صفحه استفاده کند.

noydir: با استفاده از این تگ به موتور جستجو گفته میشود اگر وب سایت دارای توضیح و عنوان در وب دایرکتوری یاهو است آن را نادیده بگیرد و از عنوان همان صفحه استفاده کند.

<meta name=”google” content=”notranslate” /> عدم نمایش گزینه ترجمه این صفحه در نتیجه جستجو

<meta http-equiv=”content-type” content=”text/html; charset=utf-8″ /> مشخص نمودن نوع محتوا و کدینگ صفحه

تگهای اچ h1 h2 h3 h4 h5 تا h6 در سئو اهمیت دارند و باید دقت شود از تگ h1 بیش از یکبار در هر صفحه استفاده نشود.
برای حفظ زیبایی صفحات در تگ h1 می توانید از css استفاده نمایید، نمونه تگ h1 tag بهینه شده با css style

<h1><span style=”font-size: 16px; color: #4f81bd;”> HTML Meta Tags</span></h1>

تگهای دیگری نیز در سئو وجود دارند که به دلیل عدم کارایی در داخل کشور به توضیح آنها نمی پردازم، از جمله:
twitter , twitter:site, fb:admins,  و ….

منبع:
support.day.ir

درباره موسوی

مدرس گرافیست طراح و بهینه ساز سایت

این مطالب را نیز ببینید!

سئو

پیوند یکتا و خط تیره

پیوند یکتا و استفاده از خط تیره آموزش بهینه سازی سایت موتورهای جستجو خط تیره …

219 دیدگاه‌ها

 1. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. many thanks

 2. I just want to say I am just very new to blogs and absolutely enjoyed you’re web site. Likely I’m want to bookmark your blog post . You actually come with fantastic stories. Thanks a lot for sharing with us your web page.

 3. Varick Street Litho , VSL Print is one of the top printing company in NYC to provide the best Digital Printing, Offset Printing and Large Format Printing in New York. Their printing services in NYC adopts state of the art digital printing services and offset digital printing for products postcards, business cards, catalogs, brochures, stickers, flyers, large format posters, banners and more for business in NYC. For more information on their digital printing nyc, visit http://www.vslprint.com/ or http://www.vslprint.com/printing at 121 Varick St, New York, NY 10013, US. Or contact +1 646 843 0800

 4. Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

 5. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 6. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 7. My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 8. Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

 9. I really like your writing style, great info , appreciate it for putting up : D.

 10. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 11. Great tremendous issues here. I am very satisfied to peer your article. Thank you a lot and i am looking ahead to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 12. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 13. Hey there, You’ve done an excellent job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this web site.

 14. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 15. Its fantastic as your other blog posts : D, regards for putting up. “Reason is the substance of the universe. The design of the world is absolutely rational.” by Georg Wilhelm Friedrich Hegel.

 16. Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 17. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 18. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website :).

 19. Hello.This post was extremely motivating, particularly since I was searching for thoughts on this subject last Friday.

 20. I am also writing to let you be aware of of the perfect encounter my princess experienced studying your web site. She even learned such a lot of details, with the inclusion of how it is like to possess an excellent coaching heart to let many more smoothly have an understanding of certain impossible matters. You actually surpassed our expectations. Thank you for producing those powerful, dependable, revealing as well as fun tips about the topic to Tanya.

 21. excellent put up, very informative. I ponder why the other specialists of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 22. MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

 23. Howdy here, just turned familiar with your website through Bing, and have found that it is pretty useful. I’ll like should you continue this informative article.

 24. I simply have to reveal to you that I am new to having a blog and really admired your post. Very likely I am inclined to store your blog post . You truly have memorable article content. Be Grateful For it for telling with us your very own internet site report

 25. obviously like your website however you have to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the truth however I will definitely come back again.

 26. IMSCSEO is a SG SEO Vendor started by Mike Koosher. The intent of IMSCSEO.com is to offer SEO services and help Singapore organizations with their Search Engine Optimization to help them rise the standing of Bing or google. Visit imscsseo.com

 27. Howdy very cool blog!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your site and take the feeds also…I am satisfied to find a lot of helpful info right here within the submit, we’d like work out extra strategies on this regard, thanks for sharing.

 28. Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 29. Great blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 30. IMSCSEO is a SG SEO Vendor founded by Mike Koosher. The objective of IMSCSEO.com is to deliver SEO services and help SG agencies with their Search Engine Optimization to aid them climb the positions of Bing or google. Visit us @ imscsseo.com

 31. I like this post, enjoyed this one thank you for putting up. “The world is round and the place which may seem like the end may also be only the beginning.” by George Baker.

 32. I simply need to advise you that I am new to putting up a blog and clearly liked your page. More than likely I am inclined to remember your blog post . You absolutely have magnificent article information. Get Pleasure From it for swapping with us your favorite web document

 33. I really intend to notify you that I am new to online blogging and extremely admired your post. Very possible I am likely to save your blog post . You absolutely have wonderful article blog posts. Be Grateful For it for discussing with us your very own site information

 34. I believe you have noted some very interesting points , regards for the post.

 35. I really appreciate this post. I¡¦ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 36. Excellent weblog here! Additionally your web site lots up fast! What web host are you the usage of? Can I get your associate hyperlink for your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 37. Nice weblog here! Also your website loads up very fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link for your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 38. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 39. Very well written article. It will be valuable to everyone who utilizes it, as well as me. Keep up the good work – for sure i will check out more posts.

 40. I¡¦ve recently started a web site, the info you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 41. you’re in reality a just right webmaster. The website loading pace is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful task in this subject!

 42. Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and include almost all significant infos. I¡¦d like to see extra posts like this .

 43. You have noted very interesting details ! ps nice website . “If I were two-faced, would I be wearing this one” by Abraham Lincoln.

 44. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 45. I get pleasure from, lead to I discovered exactly what I was taking a look for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 46. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 47. I do agree with all of the ideas you’ve offered for your post. They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very quick for starters. May you please prolong them a little from next time? Thanks for the post.

 48. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 49. I and also my friends happened to be studying the excellent strategies from the blog and then unexpectedly developed an awful feeling I had not thanked the site owner for them. All the ladies ended up as a consequence warmed to see them and have in effect clearly been taking advantage of them. Thank you for truly being very kind as well as for making a decision on such quality guides most people are really desirous to understand about. My very own honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 50. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 51. I simply had to appreciate you again. I do not know what I could possibly have undertaken in the absence of the strategies revealed by you on that question. Certainly was a real intimidating concern for me personally, but witnessing the professional tactic you solved that took me to leap with gladness. I am just happy for the service and believe you know what a powerful job you are always accomplishing educating the rest through the use of your webpage. Probably you’ve never encountered all of us.

 52. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 53. Hi there, I discovered your web site by way of Google even as looking for a related subject, your site came up, it seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 54. wonderful points altogether, you just won a new reader. What may you suggest about your post that you made some days in the past? Any certain?

 55. What i don’t realize is in fact how you are not really much more smartly-favored than you might be now. You are very intelligent. You realize thus considerably when it comes to this matter, made me for my part imagine it from numerous various angles. Its like men and women don’t seem to be interested except it¡¦s one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times take care of it up!

 56. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays..

 57. excellent put up, very informative. I’m wondering why the opposite specialists of this sector do not notice this. You should continue your writing. I am sure, you have a great readers’ base already!

 58. Hello there, You have done an excellent job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this website.

 59. Very good information can be found on web blog . “Politics is applesauce.” by Will Rogers.

 60. As I web site possessor I believe the content matter here is rattling wonderful , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

 61. Hi there, I discovered your web site by the use of Google whilst searching for a comparable matter, your site came up, it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 62. I wanted to draft you this little bit of note to finally thank you very much once again about the magnificent strategies you’ve provided in this article. It was really generous of people like you to supply unhampered all that numerous people would’ve supplied as an e-book to get some cash for their own end, primarily given that you could have done it in the event you desired. The concepts additionally worked to be the good way to realize that other people online have similar dreams like my personal own to realize great deal more on the subject of this condition. I am certain there are several more pleasant opportunities ahead for many who view your website.

 63. Hello there, I found your web site by the use of Google even as looking for a similar topic, your site got here up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 64. Only a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding design. “Treat the other man’s faith gently it is all he has to believe with.” by Athenus.

 65. I simply couldn’t leave your website before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person supply on your visitors? Is gonna be back frequently in order to inspect new posts

 66. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 67. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 68. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What an ideal website.

 69. I reckon something truly interesting about your blog so I saved to my bookmarks .

 70. You have noted very interesting details ! ps decent internet site . “I didn’t attend the funeral, but I sent a nice letter saying that I approved of it.” by Mark Twain.

 71. As soon as I observed this site I went on reddit to share some of the love with them.

 72. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

 73. I went over this website and I conceive you have a lot of wonderful info, saved to fav (:.

 74. I truly wanted to type a simple note to thank you for some of the stunning recommendations you are giving out on this site. My time consuming internet search has now been rewarded with professional insight to exchange with my great friends. I ‘d mention that most of us visitors actually are very endowed to exist in a remarkable community with so many awesome people with beneficial hints. I feel quite happy to have discovered your entire web site and look forward to tons of more brilliant minutes reading here. Thanks again for everything.

 75. You actually make it seem really easy together with your presentation however I find this topic to be actually one thing which I think I’d never understand. It sort of feels too complicated and very large for me. I’m taking a look ahead in your next put up, I will try to get the cling of it!

 76. I really appreciate this post. I¡¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

 77. Great weblog right here! Also your website lots up very fast! What host are you using? Can I get your associate hyperlink on your host? I want my site loaded up as quickly as yours lol

 78. Thank you for any other great post. Where else may just anybody get that kind of information in such an ideal approach of writing? I have a presentation subsequent week, and I am on the search for such information.

 79. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Studying this information So i¡¦m happy to show that I have a very just right uncanny feeling I found out just what I needed. I most no doubt will make certain to don¡¦t forget this site and provides it a look regularly.

 80. It¡¦s really a great and useful piece of info. I¡¦m happy that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 81. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I can’t wait to read much more from you. This is actually a tremendous site.

 82. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

 83. you’re truly a good webmaster. The website loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you have done a fantastic activity on this topic!

 84. I got what you mean , appreciate it for putting up.Woh I am delighted to find this website through google. “Spare no expense to make everything as economical as possible.” by Samuel Goldwyn.

 85. Thanks , I have just been searching for information about this subject for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what in regards to the bottom line? Are you certain in regards to the supply?

 86. I have to point out my affection for your generosity in support of people that require help with the subject matter. Your real commitment to passing the message all around has been amazingly interesting and have truly helped individuals much like me to attain their goals. This important advice denotes much to me and still more to my office colleagues. With thanks; from everyone of us.

 87. It is in reality a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 88. Enjoyed looking at this, very good stuff, thanks . “I will do my best. That is all I can do. I ask for your help-and God’s.” by Lyndon B. Johnson.

 89. Hello my friend! I wish to say that this post is awesome, great written and include approximately all important infos. I would like to see extra posts like this .

 90. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?

 91. I got what you intend, thankyou for putting up.Woh I am delighted to find this website through google. “Being intelligent is not a felony, but most societies evaluate it as at least a misdemeanor.” by Lazarus Long.

 92. Generally I don’t read article on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 93. Hullo there, just turned out to be mindful of your post through Yahoo and bing, and discovered that it’s seriously interesting. I will be grateful for should you decide keep up these.

 94. Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 95. I simply couldn’t go away your web site before suggesting that I actually loved the standard info a person supply on your visitors? Is going to be back incessantly to check up on new posts

 96. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 97. Hi, Neat post. There is a problem along with your site in internet explorer, might test this¡K IE still is the market leader and a large component to people will leave out your great writing because of this problem.

 98. Good blog! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified when a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 99. I gotta bookmark this web site it seems handy very beneficial

 100. I really like your writing style, fantastic info, appreciate it for posting :D. “If a cluttered desk is the sign of a cluttered mind, what is the significance of a clean desk” by Laurence J. Peter.

 101. Just wanna remark that you have a very nice website , I love the design and style it actually stands out.

 102. I conceive you have observed some very interesting points , appreciate it for the post.

 103. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this site, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon..

 104. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a great website.

 105. hi!,I love your writing very a lot! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I require an expert on this space to resolve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to see you.

 106. I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend :)

 107. My husband and i were very relieved that Michael could complete his web research via the precious recommendations he acquired using your web site. It’s not at all simplistic to simply always be giving away methods that many the others could have been making money from. And we also take into account we have got you to give thanks to for that. Those illustrations you have made, the straightforward web site menu, the friendships you help instill – it’s got many terrific, and it’s leading our son in addition to us know that the content is brilliant, and that is particularly essential. Thanks for all the pieces!

 108. Some genuinely superb content on this web site, thanks for contribution. “The key to everything is patience. You get the chicken by hatching the egg, not by smashing it.” by Arnold Glasgow.

 109. I’ve recently started a blog, the info you offer on this website has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 110. I was just searching for this info for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 111. You can definitely see your expertise within the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

 112. Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great post.

 113. It¡¦s really a great and useful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 114. Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 115. fantastic issues altogether, you just gained a logo new reader. What would you recommend about your put up that you just made a few days in the past? Any positive?

 116. hi!,I like your writing so much! percentage we be in contact extra approximately your article on AOL? I need an expert in this house to resolve my problem. Maybe that is you! Having a look forward to look you.

 117. Generally I don’t read article on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice article.

 118. Hello, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 119. Generally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice post.

 120. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays..

 121. Wow, marvelous blog structure! How lengthy have you ever been running a blog for? you made blogging glance easy. The total look of your web site is excellent, as well as the content material!

 122. I was just seeking this information for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative websites in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.

 123. I have read a few good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you place to make one of these magnificent informative website.

 124. Hey, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your super writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 125. I do accept as true with all the concepts you have introduced to your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are too short for novices. May you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 126. I will immediately clutch your rss as I can’t find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me understand so that I may just subscribe. Thanks.

 127. of course like your website however you have to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the truth then again I will surely come again again.

 128. What i do not realize is in truth how you’re not actually much more well-favored than you may be now. You’re so intelligent. You realize thus considerably with regards to this topic, made me in my view imagine it from so many varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent. All the time care for it up!

 129. Hi, Neat post. There is an issue together with your web site in web explorer, would check this… IE still is the market leader and a good section of people will pass over your magnificent writing because of this problem.

 130. Hello there, You’ve done an excellent job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this site.

 131. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 132. Excellent blog right here! Also your website rather a lot up very fast! What host are you using? Can I am getting your associate hyperlink in your host? I want my site loaded up as fast as yours lol

 133. Hi my friend! I wish to say that this article is amazing, nice written and include almost all important infos. I¡¦d like to peer extra posts like this .

 134. Simply wanna tell that this is very helpful , Thanks for taking your time to write this.

 1. اشتراک ها: لینک داخلی چیست؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 2. اشتراک ها: عدم استفاده از لینک های مشکل دار - آموزش بهینه سازی سایت

 3. اشتراک ها: بهینه سازی سایتهای خبری - آموزش بهینه سازی سایت

 4. اشتراک ها: روشهای افزایش تاثیر ویدئو - آموزش بهینه سازی سایت

 5. اشتراک ها: ۷ افسانه قدیمی و البته اشتباه در مورد سئو - آموزش بهینه سازی سایت

 6. اشتراک ها: تاثیر طرح کپی روی کسب و کار - آموزش بهینه سازی سایت

 7. اشتراک ها: افزایش بازدید به روش سخنرانان - آموزش بهینه سازی سایت

 8. اشتراک ها: تکنیک فروش: به مشتریان خود حق انتخاب بدهید - آموزش بهینه سازی سایت

 9. اشتراک ها: رپورتاژ آگهی چیست و چه مزایایی دارد؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 10. اشتراک ها: آموزش گوگل پلاس برای تازه کاران - آموزش بهینه سازی سایت

 11. اشتراک ها: ۷ ترفند گوگل پلاس که شاید ندانید! - آموزش بهینه سازی سایت

 12. اشتراک ها: ۵ دلیل برتری گوگل پلاس در مقابل فیس بوک - آموزش بهینه سازی سایت

 13. اشتراک ها: 7 راه برای سئو سایت بجای SSL - آموزش بهینه سازی سایت

 14. اشتراک ها: راه حل های مشتری مداری - آموزش بهینه سازی سایت

 15. اشتراک ها: چرا رتبه بندی کبوتر (Pigeon Rank) به خوبی کار می کند - آموزش بهینه سازی سایت

 16. اشتراک ها: آموزش بهینه سازی متن برای تبلیغات کلیکی گوگل - آموزش بهینه سازی سایت

 17. اشتراک ها: تکنیک عالی روانشناسی برای افزایش فروش - آموزش بهینه سازی سایت

 18. اشتراک ها: ۵ اشتباه سئو که افراد باهوش مرتکب می‌شوند - آموزش بهینه سازی سایت

 19. اشتراک ها: آموزش استراتژی محتوا - آموزش بهینه سازی سایت

 20. اشتراک ها: معرفی لینک های dofollow و nofollow - آموزش بهینه سازی سایت

 21. اشتراک ها: افزودن شبکه های اجتماعی به طراحی سایت - آموزش بهینه سازی سایت

 22. اشتراک ها: افزایش سرعت سایت بااستفاده از CDN - آموزش بهینه سازی سایت

 23. اشتراک ها: آموزش کاملRedirect صفحات سایت - آموزش بهینه سازی سایت

 24. اشتراک ها: ثبت سایت در گوگل وب مستر از زبان گوگل - آموزش بهینه سازی سایت

 25. اشتراک ها: روش های بهینه سازی عکس های سایت! - آموزش بهینه سازی سایت

 26. اشتراک ها: آموزش کاهش حجم تصاویر برای بهبود سئو - آموزش بهینه سازی سایت

 27. اشتراک ها: مفهوم رسانه مجازی (Social Media) - آموزش بهینه سازی سایت

 28. اشتراک ها: آموزش بهینه سازی سایت | بهترین کلمه کلیدی - آموزش بهینه سازی سایت

 29. اشتراک ها: آموزش بهینه سازی سایت|Long Tail Keywords - آموزش بهینه سازی سایت

 30. اشتراک ها: آموزش بهینه سازی سایت | 200 فاکتور رتبه بندی سایت - آموزش بهینه سازی سایت

 31. اشتراک ها: آموزش بهینه سازی سایت|توهمی به نام مطلب در سئو! - آموزش بهینه سازی سایت

 32. اشتراک ها: سئو سایت چرا انقدر اختلاف نظر دارد - آموزش بهینه سازی سایت

 33. اشتراک ها: بازاریابی عملکردی چیست؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 34. اشتراک ها: افزایش سرعت بارگذاری سایت - آموزش بهینه سازی سایت

 35. اشتراک ها: بهترین روش جذب بازدیدکننده - آموزش بهینه سازی سایت

 36. اشتراک ها: آموزش بهینه سازی سایت|باور های غلط درباره بک لینک - آموزش بهینه سازی سایت

 37. اشتراک ها: دلایل انتخاب وردپرس - آموزش بهینه سازی سایت

 38. اشتراک ها: پنگوئن آپدیت نشده این حرف گوگل است! - آموزش بهینه سازی سایت

 39. اشتراک ها: برترین تکنیک های بازاریابی 2017 - آموزش بهینه سازی سایت

 40. اشتراک ها: تاثیر CTR روی افزایش فروش - آموزش بهینه سازی سایت

 41. اشتراک ها: مقایسه سیستم‌های مشهور (CRM) - آموزش بهینه سازی سایت

 42. اشتراک ها: آموزش بهینه سازی سایت - آموزش بهینه سازی سایت

 43. اشتراک ها: ۷ اصل متقاعدسازی از نگاه دکتر چالدینی - آموزش بهینه سازی سایت

 44. اشتراک ها: چرا محتوای سایت تان بک لینک نمی گیرد؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 45. اشتراک ها: انکر تکست چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 46. اشتراک ها: سئو یاتبلیغات گوگل: کدام مناسب‌ است؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 47. اشتراک ها: چگونه یک کمپین تبلیغاتی موفق بسازیم - آموزش بهینه سازی سایت

 48. اشتراک ها: داستان مصوّر: فرآیند سئو - آموزش بهینه سازی سایت

 49. اشتراک ها: باالگوریتم رقص گوگل آشناشویم - آموزش بهینه سازی سایت

 50. اشتراک ها: آموزش کامل تنظیمات Yoast SEO - آموزش بهینه سازی سایت

 51. اشتراک ها: آموزش تنظیمات Yoast SEO برای شبکه های اجتماعی - آموزش بهینه سازی سایت

 52. اشتراک ها: آموزش تنظیمات Yoast SEO آخرین مرحله - آموزش بهینه سازی سایت

 53. اشتراک ها: ۲۵ راه برای دریافت بک لینک رایگان - آموزش بهینه سازی سایت

 54. اشتراک ها: انواع بمب هاي گوگلي - آموزش بهینه سازی سایت

 55. اشتراک ها: آموزش تگ یا برچسب گذاری صحیح - آموزش بهینه سازی سایت

 56. اشتراک ها: آموزش کامل بهینه سازی فایل htaccess - آموزش بهینه سازی سایت

 57. اشتراک ها: آموزش گوگل وب مستر با 2 گام(1) - آموزش بهینه سازی سایت

 58. اشتراک ها: 18ابزار برای انتخاب دامنه ی خوب - آموزش بهینه سازی سایت

 59. اشتراک ها: آموزش بهینه سازی سایت|سئو محتوا - آموزش بهینه سازی سایت

 60. اشتراک ها: ساخت سایتی گوگل پسند - آموزش بهینه سازی سایت

 61. اشتراک ها: چرا باید روی چند کلمه کلیدی تمرکز کنید؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 62. اشتراک ها: بازاریابی چریکی یا پارتیزانی (Guerrilla Marketing) چیست؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 63. اشتراک ها: آمارهای ضروری برای بازاریابی موبایلی در ایران - آموزش بهینه سازی سایت

 64. اشتراک ها: موتورهای جستجو چگونه عمل می کنند؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 65. اشتراک ها: لینک‌های شکسته آسیب سئو - آموزش بهینه سازی سایت

 66. اشتراک ها: با این ترفندها بر سئو پیروز شوید - آموزش بهینه سازی سایت

 67. اشتراک ها: مزایای پینترست برای سئو - آموزش بهینه سازی سایت

 68. اشتراک ها: الگوریتم های 2017 گوگل - آموزش بهینه سازی سایت

 69. اشتراک ها: آموزش بهینه سازی سایت|اشتباهات رایج در تنظیم تگ عنوان - آموزش بهینه سازی سایت

 70. اشتراک ها: انواع وب سایت - آموزش بهینه سازی سایت

 71. اشتراک ها: با وردپرس چه نوع سایتهایی میتوان ساخت؟ - آموزش بهینه سازی سایت

 72. اشتراک ها: نتیجه و اثربخشی تبلیغات - آموزش بهینه سازی سایت

 73. اشتراک ها: اتصال اتوماتیک وردپرس به شبکه های اجتماعی - آموزش بهینه سازی سایت

 74. اشتراک ها: راهنمای رسمی گوگل برای سئو - آموزش بهینه سازی سایت

 75. اشتراک ها: آموزش کامل robots.txt - آموزش بهینه سازی سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *